קנה דירה בתל אביב וגילה שהיא נבנתה ללא היתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אדם שרכש נכס בדרום העיר הבין לאחר מכן שהוטעה. ביהמ"ש קבע שהמוכרת ועורך הדין שערך את ההסכם יפצו אותו ב-338 אלף שקל

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגיש אדם שרכש לפני עשור דירה במתחם התחנה המרכזית הישנה בעיר, ולאחר מן גילה שהיא נבנתה ללא היתר. השופטת נאווה ברוורמן קבעה שהמוכרת ועורך הדין שערך את ההסכם יפצו אותו ב-338 אלף שקל.

הדירה נמכרה לתובע תמורת 700 אלף שקל. לאחר החתימה, כאשר ביקש לשפץ את הגג, הוא גילה שלדירה לא היה היתר בנייה. למרות זאת, כשבועיים לאחר מכן הוא העביר את מרבית התשלום על התמורה, ובהמשך השכיר את הדירה כפי שהיא. במקביל, בתביעה שהגיש באמצעות עו"ד משה לין, הוא טען שהמוכרת פעלה ברמאות ובעורמה כשהציגה את הדירה כנכס בעל היתר בנייה.

הוא הוסיף כי עורך הדין שערך את הסכם המכר (הנתבע השני) לא הסביר לו את מכלול הסיכונים והסיכויים שבעסקה, לא הציג בפניו את המשמעות של היעדר היתר בנייה, ולפיכך הפר את חובותיו של עורך דין כלפי לקוח.


המוכרת, שיוצגה על ידי עורכי הדין רון ברנט ושלום אלון, טענה מנגד שבמועד חתימת ההסכם ידע הרוכש ידע על מצבה התכנוני של הדירה, ולא נסתר מעיניו דבר. עורך הדין טען כי הסכים לייצג את התובע בהסכם רק לאחר שזה הסכים מפורשות לבדוק את מצבה התכנוני של הדירה, כלומר פטר אותו מבדיקת היתר הבנייה.


השופטת נאווה ברוורמן שוכנעה כי המוכרת פעלה בחוסר תום לב כשלא גילתה לתובע שמדובר בדירה ללא היתר בנייה. "על הנתבעת… היה לדעת כי לדירה אין היתר בנייה, ולהציג זאת בצורה מפורשת לתובע", כתבה.

נקבעה כי גם עורך הדין התרשל ולא פעל באופן סביר ומיומן כשלא בדק אם לדירה יש היתר, אף שמדובר בדרישה בסיסית. "גם אם נלך לשיטתו של הנתבע, כי שני הצדדים ידעו שאין היתר בניה לדירה, האם עורך דין סביר, העושה מלאכתו נאמנה, לא מברר את הזכויות ומצב הדירה בפועל?", נכתב בפסק הדין.

עם זאת, השופטת ברוורמן החליטה כי התובע אחראי ב-20% למצב שנוצר, מאחר שהמשיך בעסקה לאחר שנודעו לו הפרטים, מה גם שלא ביקש לבטל את ההסכם ואף לא בא בטרוניה כלפי התובעים במשך כשבע שנים.

בכל הקשור לגובה הפיצוי סברה השופטת שאין להטיל על הנתבעים את מלוא העלויות של הכשרת הבניין, אלא להעמיד את הרוכש במצבו האמיתי, ללא קרות העוולה. כלומר, הפיצוי ניתן על ההפרש בין שווי הדירה עם היתר לשווי הדירה ללא היתר, נכון למועד שבו נמסר הנכס, בתוספת פיצוי על עוגמת נפש.

על סמך חוות דעת שמאי נקבע כי הנתבעים ישלמו לרוכש פיצוי בסך 338 אלף שקל, וכן 50 אלף שקל עבור הוצאות משפט.

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדין
שיתוף ב whatsapp
שתפו בוואטסאפ
מידע דיגיטלי
זו דעתי

פיקוח מחירים בעד או נגד

פיקוח מחירים הינו פעולה ממשלתית לרוב בה מגבילים את המחיר המקסימלי בו יכול להימכר מוצר מסוים. פיקוח מחירים במידה כזו או אחרת נהוג במדינות רבות כאשר לרוב מדובר על מוצרים בסיסיים על מנת לאפשר גם למעוטי הכנסה ליהנות ממחירים סבירים בעבור מוצרים בסיסיים ומצד שני דואגות הממשלות לאפשר לספקים להרוויח במידה מסוימת על המוצרים שנמצאים תחת פיקוח. ישנם כלכלנים שסבורים שפיקוח מחירים פוגע בכלכלת השוק החופשי וקוראים להסירה ומצד שני ישנם אלו המבקשים להסדיר את פיקוח המחירים על מוצרים רחבים יותר בישראל כמו על שוק הדיור כאשר דירה נחשבת למוצר יסוד וכמו כן מוצרים נוספים.

קרא עוד »

מי יוביל את מדינת ישראל להצלחה הימין או השמאל

הבחירות בפתח והמאבק בין הימין לשמאל ניכר מתמיד. בשנים האחרונות הקואליציה השולטת במדינת ישראל מוגדרת ברובה כימין אך יש לציין שזו לא מיישמת באופן מלא את חזון הימין. מצד שני מפלגות השמאל מתחזקות אפילו שחלקן לא מגדירות את עצמן כשמאל אך ככל הנראה שמפלגת "כחול לבן" בין אם היא באמת מפלגת שמאל או לא, מקבל קולות של מצביעי שמאל רבים אשר מוצאים בה את תקוותם ליישום משאלותיהם. לאורך השנים היינו עדים לממשלות שמוגדרות כמפלגות שמאל וכמו כן גם לכאלו שמגדירות את עצמן כימין מובהק, אז איזה צד באמת יכול להוביל את ישראל למהפכה?

קרא עוד »

תחבורה ציבורית בשבת בעד או נגד

מדי פעם עולה לכותרות נושא התחבורה הציבורית בשבת. מכיוון שברוב הארץ לא ניתן למצוא תחבורה ציבורית אמתית בשבת, חילונים רבים מוצאים עצמם מוציאים כסף רב על מוניות או שהאופציה הפחות מועדפת עליהם היא להישאר בבית. מצד שני מבקשים הדתיים וגם אוכלוסיות אחרות לקבל יום אחד של שקט, נקי מזיהום אוויר כמה שניתן וכמו כן לשמור על הצביון היהודי.

קרא עוד »
אנחנו גם בפייסבוק
נחלצים מהפקקים

שירי נסיעה

כמעט כל שיר יכול להתאים במידה מסוימת לרעשי הכביש ויציאה מהעיר וזה תלוי רבות במידת עוצמת הווליום. על כך יכולים להעיד הקליפים הרבים בהם רואים דרכים בנויות יותרת ופחות. יחד עם זאת, ישנם כמה שירים קלאסיים שמתאימים לנסיעות ולדרכים במיוחד.

קרא עוד »

קארפולינג למה זה הדבר הנכון לעשות

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה, ה"קארפולינג". קארפולינג הינה בעצם נסיעה שיתופית ברכב כאשר אדם אחד מסיע עוד כמה אנשים ואלו משתתפים ביחד בהוצאות הנסיעה. פלטפורמות שונות מקדמות את הקארפולינג כמו מוביט ו-WAZE וכמו כן ניתן למצוא קבוצות פייסבוק שלמות שכל מטרתן הינה לקשר בין שמחפש טרמפים לבין נותני טרמפים בין אם בתשלום או שלא.

קרא עוד »

כמה זמן לוקח להגיע למרכז תל אביב

כולם רוצים להיות קרובים לתל אביב ובמיוחד למרכז. במרכז תל אביב הכל קורה בין אם מדובר במשרות נחשקות או מקומות בילוי ותרבות. מהסיבה הזו ועוד הדרך למרכז תל אביב וגם לתל אביב באופן כללי כרוכים במעבר מכשולים רבים יותר מרק כבישים ורמזורים אלא גם פקקים רבים ועמוסים.

קרא עוד »